מחקרים

הגדרה מוסכמת חדשה לסיווג פסוריאזיס לפי רמות חומרה

ביוזמה זו של המועצה הבינלאומית לספחת, נידונו מספר הגדרות חדשות לסיווג חומרת מחלת הספחת (פסוריאזיס), מתוכן נבחרה הגדרה חדשה אחת המחלקת את המחלה לשתי קבוצות מבחינת חומרה

03.11.2019, 17:22

החלוקות של ספחת (פסוריאזיס) לסוגים לפי רמות חומרה שימשו את הרופאים ככלי חשוב בהחלטות טיפוליות, ובקביעת העמידה בהגדרות הכללה למחקרים קליניים. עם זאת, עקב ההטרוגניות של סיווגי החומרה השונים וחוסר ההתחשבות שלהם בהשפעה של ספחת המערבת אזורים מיוחדים או בטיפולי העבר שניתנו, מטופלים עלולים להיות מסווגים בצורה לא נכונה, מה שעלול להביא לתת-טיפול בספחת.

מטרתו של מחקר זה הייתה לפתח הצהרה מוסכמת לגבי סיווג (קלסיפיקציה) של חומרת ספחת.

לטובת המחקר, גישת דלפי (Delphi) מותאמת פותחה על ידי המועצה הבינלאומית לספחת, בכדי להגדיר את חומרת המחלה.

לאחר השלמת התרגיל, שבע הגדרות חומרה דורגו לפי עדיפות. ההצהרה המועדפת דחתה את סיווג המחלה לפי: קלה, בינונית, חמורה. אומצה ההגדרה הדיכוטומית הבאה: יש לסווג חולי ספחת לפי הצורך בטיפול מקומי או צורך בטיפול מערכתי. האחרונים הם מטופלים העומדים באחת מההגדרות הבאות לכל הפחות: 1) אחוז משטח הגוף המעורב (BSA) גדול מ-10%, 2) מחלה המערבת אזורים מיוחדים, 3) כישלון של טיפול מקומי.

כמגבלה של מחקר זה, ציינו החוקרים שייתכן ובמפגש בו אומצו ההגדרות, לא היה ייצוג מיטבי של כל הנוגעים בדבר, לרבות המטופלים עצמם.

החוקרים סיכמו באומרם שהצהרה מוסכמת זו מתארת סיווג לחומרת ספחת הכולל שתי קבוצות, תוך התחשבות בנסיבות מיוחדות בהן מטופלים עשויים להזדקק לטיפול מערכתי.

מקור: 

Strober, B. et al. (2018). Journal of the American Academy of Dermatology. doi: 10.1016/j.jaad.2019.08.026

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  רמות חומרה
תגובות