מחקרים

מטבוליזם בלתי מאוזן של ספינגוליפיד והשפעותיו על הפתוגנזה של ספחת

במחקר זה סקרו החוקרים מאמרים שהראו כיצד שיבוש במטבוליזם של ספינגוליפידים קשור לא רק לפתוגנזה של מחלת הספחת, אלא גם לחומרתה

10.05.2020, 16:40

ספינגוליפידים הם בעלי תפקידים מבניים וביולוגים באפידרמיס. הם מעורבים בשמירה על מחסום העור ומווסתים תהליכים תאיים, כמו התרבות, השתנות ואפופטוזיס של קרטינוציטים. מחלות דרמטולוגיות רבות, כמו ספחת, מתאפיינות בכך שפוגעות בתהליכים תאיים אלה, וקשורות לשינויים מבניים ומטבוליזם לא מאוזן של ספינגוליפידים באפידרמיס. ספחת נגרמת על ידי שילוב של הרס עורי, רגולציה חיסונית פגומה, גנטיקה אופיינית וטריגרים סביבתיים.

התפקוד של מדורים תאיים מסוימים ואורגנלות במטבוליזם של ספינגוליפידים, קשור לליקויים בתפקוד ליזוזומים בספחת, נמצא כבעל משמעות בתהליך המודולציה של התהליך הדלקתי-חיסוני המלווה את מחלת הספחת. מאפייני התפקוד הזה אינם ברורים עדיין. במחלות עור משמעותיות, כמו פסוריאזיס, ישנה ירידה ברמת הספינגוליפיד האפידרמלי העיקרי קרמיד, מה שמשקף שינוי במטבוליזם של ספינגוליפידים, אשר אחראי לא רק לפתוגנזה אלא גם לחומרת המחלה והתקדמותה. במחקר זה נסקרו מאמרים הנוגעים למשמעות של ספינגוליפידים בספחת. מטרת הסקירה הייתה להבהיר את תפקידם של המולקולות בתהליכים תאיים מורכבים אשר מופרעים ברקמות עור חולות.

החוקרים במאמר דנו במשמעות של הספינגוליפידים כמולקולות מבניות ומאותתות ובתפקידים שלהם בתהליך הדלקת. הם בחנו כיצד אלה הופכים לגורמים מפריעים באנדותל כלי הדם בהתפתחות הספחת.

מקור: 

Bocheńska K et. al (2020) Molecules DOI: 10.3390/molecules25051130

נושאים קשורים:  מחקרים,  תפקוד ליזוזומלי לקוי,  פתוגנזה של ספחת,  הפרעות במחסום העור,  שינויים במטבוליזם של ספינגוליפידים
תגובות