מחקרים

טיפול הרפיה כחלק מניהול פסוריאזיס

טיפול הרפיה בנוסף לטיפול דרמטולוגי רגיל נמצא כמשפר חומרת מחלה ואיכות חיים בקרב חולי פסוריאזיס

16.08.2020, 17:43

מספר מחקרים הראו קשר ישיר בין פסוריאזיס, סטרס וקומורבידיות פסיכיאטרית. מחקר זה העריך את ההשפעה של טיפול הרפיה על חומרת פסוריאזיס, איכות חיים, רמת סטרס וקומורבידיות פסיכיאטרית.

מטופלים עברו הערכה לסטרס, חרדה, דכאון, איכות חיים וחומרת מחלה, באמצעות כלים מקובלים. המטופלים חולקו לשתיים על פי מקרה מזווג לביקורת תואמת. הקבוצה הראשונה קיבלה טיפול הרפיה בנוסף לטיפול העורי הרגיל והקבוצה השניה קיבלה רק את הטיפול העורי הרגיל. בוצע מעקב כעבור שבוע, שבועיים, חודש וחודשיים.

21 מתוך 30 מקרים (70%) הגיעו לציון PASI=50י(psoriasis area severity index) כעבור חודשיים. לעומת זאת, רק 4 מתוך 30 (13.3%) בקבוצת הביקורת הגיעו לאותו ציון בסוף המחקר. נמצא הבדל מובהק סטטיסטית בין המקרים לביקורות בציוני PASI,יDLQIי(dermatology life quality index) ו-HADSי(hospital anxiety and depression scale) בסוף המחקר, עם p value של 0.000 עבור כל פרמטר. עם זאת, לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית בציון הסטרס הנתפס בין המקרים לביקורות.

לפסוריאזיס יש השפעה משמעותית על איכות חיים וקומורבידיות פסיכיאטרית. התערבויות פסיכולוגיות כמו טיפול הרפיה יכולות להפחית את חומרת המחלה ולשפר את איכות החיים.

מקור: 

Reshma J Neerackal et. al (2020), Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/dth.14030

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסיכודרמטולוגיה,  פסוריאזיס,  לחץ,  חרדה,  דכאון,  טיפול הרפיה
תגובות