מחקרים

דפוסי microRNA במטופלים עם פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית

חותם microRNA בדלקות פסוריאטיות מעיד על שינויים פוטנציאליים בעצם ובסחוס

01.03.2023, 14:45

microRNA הן מולקולות קטנות של RNA שאינן מקודדות והן בעלות שליטה על ביטוי גנים. בנוסף, חותמים תוך וחוץ תאיים של microRNA זוהו כבר בשלל מחלות. עדיין לא ברור האם חותם microRNA קשור לפסוריאזיס ולדלקת מפרקים פסוריאטית. לכן, מטרת המחקר שממצאיו תוארו בכתב העת Rheumatology הייתה לחפש מולקולות microRNA בדם אשר יכולות להיות קשורות למטופלים עם פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית.

במסגרת המחקר, על ידי שימוש ב-RT-qPCR בסרום של מטופלים עם פסוריאזיס, מטופלים עם דלקת מפרקים פסוריאטית וקבוצת ביקורת של פרטים בריאים, בחנו החוקרים את הביטוי של microRNA. בנוסף לכך, תיעדו החוקרים מידע רלוונטי הקשור למשתנים דמוגרפיים, מאפייני מחלה ספציפיים ודימות מ-MRI כף יד. בשלב הגילוי, ניתחו החוקרים 192 תבחינים של microRNA ב-48 דגימות (פסוריאזיס, דלקת מפרקים פסוריאטית וביקורות – 16 בכל קבוצה) ולאחר מכן בשביל תיקוף, בחרו 17 microRNA שונים ומדדו אותם באוכלוסייה הכללית.

במחקר נכללו 141 משתתפים (51 עם דלקת מפרקים פסוריאטית, 40 עם פסוריאזיס ו-50 משתתפים בריאים ששימשו כקבוצת ביקורת). תוצאות המחקר הראו כי בשלב הגילוי היה ביטוי יתר או חסר של 51 מולקולות microRNA בדלקת מפרקים פסוריאטית ו-64 מולקולות microRNA בפסוריאזיס בהשוואה לקבוצת הביקורת, כאשר 33 מהן היו שונות הן בפסוריאזיס והן בדלקת מפרקים פסוריאטית (p<0.05). לאחר מכן, 17 ה- microRNAהעדיפים שנמצאו בשלב הגילוי הוערכו במהלך שלב התיקוף, כאשר 9 מהם יכלו להבדיל בין מטופלים עם פסוריאזיס או דלקת מפרקים פסוריאטית מקבוצת הביקורת (שטח תחת עקומה – 0.70, כל ערכי p<0.05). מעבר לכך, נמצא כי 4 מולקולות microRNA (miR-19b-3p, miR-21-5p, miR-92a-3p ו-let-7b-5p) עברו ויסות שונה באופן מובהק בין פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית. לבסוף, נמצא כי שילוב של אותן מולקולות microRNA הביא לעלייה של השטח תחת העקומה ל-0.92 במודל רגרסיה רב-משתנית המבדיל בין דלקת מפרקים פסוריאטית ופסוריאזיס.

ממחקר זה עולה כי חותמי microRNA במטופלים עם פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית שונים מאלה של קבוצת ביקורת של בריאים. עוד נמצאו 9 מולקולות microRNA אשר בוטאו באופן שונה במטופלים עם פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית, כאשר לגבי 5 מהן כבר היו דיווחים בעבר כמעורבות במטבוליזם של עצם וסחוס. בכך, עולה אפשרות של קשר הדוק בין דלקת פסוריאטית ושינויי עצם וסחוס.

מקור:

Judith Haschka, David Simon, Sara Bayat, Zora Messner, Eleni Kampylafka, Filippo Fagni, Susanna Skalicky, Matthias Hackl, Heinrich Resch, Jochen Zwerina, Arnd Kleyer, Alexander Cavallaro, Michael Sticherling, Goerg Schett, Roland Kocijan, Juergen Rech, Identification of circulating microRNA patterns in patients in psoriasis and psoriatic arthritis, Rheumatology, 2023;, kead059, https://doi.org/10.1093/rheumatology/kead059

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  דלקת מפרקים פסוריאטית,  microRNA,  סחוס
תגובות