מחקרים

השפעת טיפולים ביולוגיים על מחלות קרדיו-מטבוליות במטופלי פסוריאזיס

בולמי TNF-α יכולים לשפר תחלואה קרדיו-מטבולית במטופלים עם פסוריאזיס

אלקטרו קרדיוגרם (אילוסטרציה)
אלקטרו קרדיוגרם (אילוסטרציה)

פסוריאזיס נמצאה כקשורה למחלות קרדיו-מטבוליות וקרדיווסקולריות. כמו כן, טיפולים ביולוגיים המכוונים כנגד TNF-α,יIL-17 ו-IL-23 יכולים לשפר לא רק תוצאי פסוריאזיס אלא גם מחלות קרדיו-מטבוליות. לכן, מטרת במסגרת מחקר רטרוספקטיבי שממצאיו תוארו בכתב העת Journal of Clinical Medicine העריכו החוקרים האם טיפולים ביולוגיים יכולים לשפר מספר מדדים של מחלות קרדיו-מטבוליות.

במסגרת המחקר העריכו החוקרים באופן רטרוספקטיבי בין ינואר 2010 וספטמבר 2022, 165 מטופלים עם פסוריאזיס אשר קיבלו טיפול עם טיפולים ביולוגיים המכוונים כנגד TNF-α,יIL-17 ו-IL-23. הערכת המטופלים כללה את מדד ה-BMI, רמות HbA1C, רמות כולסטרול, רמות HDL ו-LDL, רמות טריגליצרידים ורמות חומצה אורית. בנוסף, בשבועות 0, 12 ו-52 לטיפול תועדו לחצי הדם הסיסטולי והדיאסטולי.

תוצאות המחקר הראו כי מדד ה-PASI בשבוע 0 היה במתאם חיובי עם רמות טריגליצרידים וחומצה אורית, אך במתאם שלילי עם רמות HDL אשר עלו בשבוע 12 לאחר טיפול עם אינפליקסימאב בהשוואה לשבוע 0. עוד נרשמה ירידה ברמות חומצה אורית לאחר 12 שבועות של טיפול עם אדלימומאב בהשוואה לשבוע 0. ממצא נוסף הראה כי רמות HDL ירדו לאחר 52 שבועות טיפול עם איקסקיזומאב. במטופלים שקיבלו טיפול עם בולמי TNF-α נרשמו עליות ברמות HDL בשבוע 12 ואילו חומצה אורית ירדה לאחר 52 שבועות, בהשוואה לשבוע 0.

ממחקר זה עולה כי בשתי נקודות זמן (שבוע 12 ושבוע 52) יש מידע שאיננו עקבי. עם זאת, עדיין עולה מהתוצאות כי בולמי TNF-α יכולים לשפר היפראוריצמיה ודיסליפידמיה.

מקור:

Hagino T, Saeki H, Fujimoto E, Kanda N. Effects of Biologic Therapy on Laboratory Indicators of Cardiometabolic Diseases in Patients with Psoriasis. Journal of Clinical Medicine. 2023; 12(5):1934. https://doi.org/10.3390/jcm12051934

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  טיפול ביולוגי,  כולסטרול,  תחלואה קרדיו-מטבולית
תגובות