מחקרים

איכות חיים הקשורה לבריאות בחולים עם פסוריאזיס פוסטולרית מפושטת

תוצאות המחקר הדגימו כי מטופלים עם פסוריאזיס פוסטולרית מפושטת דיווחו שהמחלה משפיעה באופן משמעותית על איכות החיים הקשורה לבריאות (HRQoL) שלהם

11.02.2024, 12:33

בסקירה שפורסם בכתב העת Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, החוקרים ביקשו לקבוע את ההשפעה של פסוריאזיס פוסטולרית מפושטת על איכות החיים הקשורה לבריאות (HRQoL) של חולים וחומרת התסמינים שלהם ולהשוות אותה לחולים עם פסוריאזיס פלאק (plaque PsO).

החוקרים חיפשו מאמרים ב-Embase MEDLINE ובספריית Cochrane מה-1 בינואר 2002 עד ה-15 בספטמבר 2022. הסריקה בוצעה על ידי שני סוקרים בנפרד. תוצאי המחקר כללו הערכת תוצאים קליניים כלליים (למשל EQ-5D, SF-36) וספציפיות לדרמטולוגיה (למשל DLQI) ותוצאים מדווחים על ידי המטופלים (patient-reported outcome measures) (למשל חומרת הכאב הנמדדת על ידי סולם דירוג מספרי).

בסך הכל, 20 מחקרים עמדו בקריטריוני הכללה, ומתוכם, שבעה כללו גם נתונים על מטופלים עם פסוריאזיס פלאק. מתוך כלל המחקרים, ה-DLQI היה המדד התוצאה השכיח ביותר (16 מתוך 20 מחקרים).

בתוצאות המחקר ראו כי ציוני ה-DLQI הממוצעים השתנו בין 5.7 (סטיית תקן 1.2) ל-15.8 (סטיית תקן 9.6) לאורך המחקרים, מה שמצביע על השפעה בינונית עד גדולה מאוד על HRQoL. החוקרים הסבירו את המגוון הרחב של הציונים והסטיות הגדולות על ידי גדלי אוכלוסייה קטנים (n≤ 12 בכל המחקרים מלבד שניים). טווחים דומים וסטיות תקן גדולות נצפו גם עבור מדדים אחרים במחקרים בודדים. עם זאת, באופן כללי, אנשים עם פסוריאזיס פוסטולרית מפושטת דיווחו על השפעה גדולה יותר של מצב העור שלהם על HRQoL, בהשוואה לאנשים עם פסוריאזיס פלאק, (כלומר ציוני DLQI גבוהים יותר) וחומרה גבוהה יותר של גירוד, כאב ועייפות.

לסיכום, סקירה שיטתית זו הדגישה את הצורך במחקרים עם גודל מדגם גדול יותר בשביל להבין טוב יותר את ההשפעה של תסמינים עוריים וחוץ-עוריים ומחלות נלוות על HRQoL אצל חולים עם פסוריאזיס פוסטולרית מפושטת.

מקור:

Choon SE, De La Cruz C., Wolf P., Jha RK, Fischer KI, Goncalves-Bradley D, et al. Health-related quality of life in patients with generalized pustular psoriasis: A systematic literature review. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2024; 38: 265–280. https://doi.org/10.1111/jdv.19530

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס פוסטולרית,  איכות חיים הקשורה לבריאות,  פלאק פסוריאזיס
תגובות